Az elmúlt 100 év legsikeresebb időszaka, de mi alapján? Félrevezető Fidesz-mantrákkal vágott vissza Gulyás Magyarnak a parlamentben
Az átlagbér és a GDP adatokkal nem először bűvészkedik úgy a Fidesz, hogy gazdasági csoda jöjjön ki belőle.
Miután Magyar Péter a parlament június 22-i ülésének elején tartott beszédében bejelentette a Tisztítótűz Műveletet, a Fidesz frakcióját vezető Gulyás Gergely költői kérdést intézett hozzá: „miért is támogatta ő a Fidesz-kormányt 14 évig?” A frakcióvezető véleménye szerint azért, mert a miniszterelnök is tudja, hogy ez volt
„Magyarország elmúlt 100 évének a legsikeresebb időszaka”.
A parlamenti ülésnapról készült felvételen látszik, hogy a fideszes frakcióvezető felszólalásának ezen része alatt Magyar Péter szinte végig szimultán beszélt. Hogy ő mit mondott, azt a közvetítésben nem lehetett hallani, azt viszont igen, hogy Balla György fideszes képviselő egy bekiabálással a miniszterelnöki tisztségéhez méltó magatartásra szólítja fel Magyart, amit a frakciója részéről vastaps, Forsthoffer Ágnes részéről pedig rendre intés követett.
Gulyás négy adattal támasztotta alá a sikeres kormányzásról szóló állítását. Szerinte az Orbán-kormány időszakában
- egymillió új munkahely született,
- az átlagbér 750 euróról 2200 euróra emelkedett,
- a GDP több mint megkétszereződött,
- az állami vagyon is megkétszereződött Magyarországon.
Ezek közül három, az egymillió új munkahelyről, az átlagkeresetek alakulásáról és a GDP növekedéséről szóló állítás már korábban előkerült és kommunikációs panelekként vissza-visszatért Orbán Viktor és más fideszes politikusok beszédeiben, ezért a Lakmuszon is foglalkoztunk velük.
Ebben a cikkben a legfrissebb adatok fényében is ellenőrizzük, mekkora volt valójában az Orbán-kormányok alatt az átlagbér- és a GDP-növekedés, és mennyivel magasabb a foglalkoztatottak száma most, mint 2010-ben. (Az állami vagyon kérdésével ebben a cikkben nem foglalkozunk.)
Egymillió új munkahely
A sokat emlegetett egymillió új munkahelyről legutóbb Orbán Viktor kampánykörútja idején, idén márciusban írtunk cikket, amikor a volt miniszterelnök további százezer új munkahellyel toldotta meg a korábban emlegetett egymilliót.
Akkor megállapítottuk, hogy bár jelentősen több lett a foglalkoztatott a Fidesz-kormány idején, de a bűvös egymilliós számot, amit egyébként 2020-ra ígértek, a hivatalos adatok szerint az elmúlt 16 évben egyszer sem sikerült elérni.
Az egymilliós szám nem jön ki a legfrissebb foglalkoztatottsági adatokkal sem. Ha összehasonlítjuk az Fidesz-kormányzás utolsó teljes hónapjának Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatait (2026. április) 2010 ugyanazon hónapjával, azt látjuk, hogy 768 300 fővel lett több foglalkoztatott.
Az átlagbér emelkedése
Gulyás Gergely szerint az átlagbér 750 euróról 2200 euróra emelkedett Magyarországon, tehát közel háromszorosára nőtt. Az Eurostat statisztikáiban éves átlagbér adatokat közöl az uniós tagállamokban (a legfrissebb adat 2024-es), de ezeket az euróban megadott összegeket 12-vel osztva más havi átlagbér adatokat kaptunk, mint amilyeneket Gulyás Gergely idézett. Ezért kerestük a Fidesz-frakciót, hogy megtudjuk, milyen adatforrásból dolgoztak, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Az adatellenőrzést ezért a KSH forintban megadott átlagbér adatai alapján végeztük el.
A KSH adatai szerint a havi nettó átlagkereset 2010-ben 132 604 forint volt, 2025-ben pedig 486 801 forint, ami még a Gulyás által kijelentett mértékhez képest is nagyobb, 3,7-szeres növekedést jelent. Ez a bérek úgynevezett nominális összehasonlításával jön ki, ami viszont önmagában félrevezető, mert nem veszi figyelembe az időközben bekövetkezett inflációt.
A KSH adatai alapján 2010 és 2025 között összesen 93 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, vagyis ugyanannyi pénzből ma lényegesen kevesebb terméket és szolgáltatást lehet vásárolni, mint 15 évvel ezelőtt.
A 132 604 forintos nettó átlagbér a 2025-ös árakon 255 926 forintot ért volna,
tehát a nettó átlagkereset reálértéken nem 2,9-szeresére, hanem körülbelül 1,9-szeresére nőtt.
Vagyis miközben a bérek forintban, illetve euróban kifejezve valóban jelentősen emelkedtek 2010 óta, a vásárlóerejük növekedése mérsékeltebb volt.
A GDP növekedése
Gulyás szerint a magyar GDP több mint megkétszereződött. Kijelentésével azonban ugyanaz a probléma mint a bérek emelkedése esetében volt. Lehet, hogy nominális értéken igaz, de nem ez mutatja meg, valójában mennyit nőtt a magyar gazdaság.
A KSH adatai szerint a magyar GDP 2010-ben 27 427 milliárd forint volt, 2025-re pedig 87 045 milliárd forintra emelkedett. Ez pedig még a Gulyás állításában szereplőnél is nagyobb, 3,1-szeres növekedést jelentene.
A gazdaság méretének változását azonban nem a nominális GDP, hanem a GDP volumenének változása jelzi, ami az árváltozás hatásának kiszűrésével a termelés mennyiségi változását (a gazdaság méretét) mutatja meg.
A KSH 2026. április 1-jén publikált volumenindexei alapján a magyar GDP 2010 és 2025 között összesen 40,8 százalékkal nőtt, ami 1,41-szeres gazdasági növekedést jelent.
A gazdasági növekedés egyébként június elején is téma volt a parlamentben. Magyar Péter miniszterelnök azt állította, 2010 óta Magyarországon nőtt a legkevésbé a gazdaság egész Közép-Európában. Az állítás ellenőrzéséhez az Eurostat adatait kellett ellenőriznünk, és arra jutottunk, hogy a 2010 és 2025 között Magyarországon történt volumennövekedés nem a legrosszabb Közép-Európában. Magasabb, mint amit Csehország, Szlovákia, Horvátország és Szlovénia produkált ebben az időszakban.
(Címlapi kép: MTI/Bodnár Boglárka)
Follow us
Follow HDMO on our social channels to stay up to date with our latest news.